Ukrayna savaşı: Zelensky, Kharkiv bölgesinde “somut sonuçlar” görüyor

keen

New member
Yurt dışı Ukrayna savaşı

Zelensky, Kharkiv bölgesinde “somut sonuçlar” görüyorŞu tarihten itibaren: 21 Mayıs 2024| Okuma süresi: 2 dakika
Volodymyr Zelenskyj basın toplantısı sırasında
Volodymyr Zelenskyj basın toplantısı sırasında

Kaynak: dpa/Efrem Lukatsky


WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.


Tartışmalı Donetsk bölgesindeki durum son derece zor; ancak Kharkiv bölgesindeki işgalciler “yok etmeyi” başarıyorlar. Başkan Volodimir Zelensky, Ukrayna'nın dinamik durum nedeniyle acilen daha fazla silah teslimatına ihtiyacı olduğunu söyledi.

DUkrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, Doğu Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki cephedeki durumu son derece zor olarak nitelendirdi. Zelensky, Salı akşamı Kiev'de dağıttığı video mesajında, en çok çatışmanın Donetsk bölgesindeki Kramatorsk, Kurakhove ve Pokrovsk istikametinde yaşandığını söyledi. Öte yandan Kharkiv bölgesinde Ukrayna silahlı kuvvetleri işgalcileri “yok etmeyi” başardı. Kuzeydoğu bölgesinde “somut sonuçlar” var.

Zelensky ayrıca ABD'nin başkanlığında Ramstein formatında yapılan toplantıda Batılı müttefiklerin Rus işgaline karşı acil savunma ihtiyaçları konusunda bir kez daha bilgilendirildiğini söyledi. Ukrayna'nın uçaksavar savunmasına, tank teknolojisine ve top mermilerine ihtiyacı var. Zelensky, yardımları için her devlete ve ortağa minnettar olduğunu söyledi. Ancak fonların şimdi, bu haftalarda gelmesi gerekiyor – “yaz aylarında değil”.


ayrıca oku


Berlin'de Ukrayna Bağımsızlık Günü


Cumhurbaşkanı ayrıca Salı günü Kiev'de Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) ile de bir araya geldi. Zelensky, “Verdiği tüm destek için kendisine teşekkür ettim; Almanya güvenlik ve siyasi alanlarda ve Avrupa entegrasyonumuz bağlamında en önemli ortaklarımızdan biridir.” dedi. Almanya, Ukrayna'nın fiili AB katılım müzakerelerinin Haziran ayında başlaması gerektiğini anlıyor.” . Ama bu bitmiş bir anlaşma değil. AB üyelerinin müzakerelerin olası başlatılmasına Haziran ayında yapılacak Avrupa seçimlerinden sonra karar vermesi bekleniyor.

Zelenskyj, bir “diplomatik maraton”, yabancı meslektaşlarıyla görüşmeler ve 15-16 Haziran'da İsviçre'de yapılacak barış zirvesinin hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Dünyanın dört bir yanından devlet ve hükümet başkanlarıyla yaptığı toplantıda Rusya ile adil bir barışın yolunu çizmek istediğini söyledi. Zelensky, amacının barış formülünü hayata geçirmek olduğunu söyledi. Formülün temel talebi, Moskova'nın silahlı kuvvetlerini işgal altındaki topraklardan çekmesidir. 24 Şubat 2022'de savaşı başlatan Rusya, konferansa davet edilmeyerek Zelensky formülünü “gerçeklikten kopuk” olmakla eleştirdi.